top of page

Uyku Bozuklukları

Kişinin uyku düzeni, miktarı ve kalitesinde bozulma olması ve bu durumun kişinin günlük hayat rutininin yanında psikolojik ve fizyolojik sağlığını olumsuz etkilemesi durumudur. Aşağıda sık görülen uyku bozukluklarından bazıları verilmiştir.

Uyku bozuklukları diğer psikiyatrik bozukluklardan bağımsız olarak ortaya çıkabildiği gibi bir diğer psikiyatrik bozukluk veya olumsuz hayat olaylarıyla ilişkili olarak da ortaya çıkabilmektedir. Uyku bozukluğunun görülmesi durumunda kişi ilk olarak bir fizyolojik sağlık muayenesinden geçmeli, sonrasında ruh sağlığı desteği almalıdır.

Adsız tasarım (4)_edited.jpg

İnsomnia (Uykusuzluk Bozukluğu)

Uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte güçlük yaşanır. Kişi uyku esnasında sık sık uyanma, sabah kendi normalinden erken uyanıp bir daha uyuyamama gibi belirtiler yaşar.

Hipersomnia
(Aşırı Uykululuk Bozukluğu)

Kişi gün içerisinde uykuya dalmasına engel olamaz, birden fazla kez uyuyakalabilir. Sağlıklı düzeyde olmasına rağmen gece uykusu kişiye yeterli gelmemektedir.

Narkolepsi

Halk arasında "uyku hastalığı" olarak da bilinir. Hipersomniada olduğu gibi kişi gün içerisinde gelen uyuma isteğine engel olamaz. Bunun yanında kişide "katapleksi" dönemleri de olur; katapleksi bilinç durumunun korunduğu fakat kişinin birkaç saniye veya dakikalığına, özellikle yüz kaslarında zayıflama ile karakterize kas kontrolsüzlüğü yaşaması durumudur.

Sirkadiyen Düzenle İlgili Uyku Bozukluğu

Kişi sirkadiyen düzenini etkileyici çevre değişikliği yaptığında görülen uykusuzluk veya aşırı uyku halidir.

Huzursuz Bacaklar Sendromu

Kişinin bacaklarında rahatsız eden duyumlar hissedilir, bunu önlemek amacıyla kişi bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyar. Bu durum özellikle geceleri daha sık ortaya çıktığı için kişinin uyku kalitesinde düşüşe neden olur.

bottom of page